Tajemnice różańcowe, nadal są chyba jeszcze dla większości z nas „tajemnicami”, a więc czymś nieodkrytym, tajemnym, zasłoniętym, nieoczywistym… Dlaczego tak jest, skoro ta prosta modlitwa jest znana prawie na całym świecie i zalecana również dzieciom? Przecież Akcja milion dzieci modli się na różańcu co roku przyciąga liczne grupy uczestników…
Wszystkich tajemnic różańca jest 20, po 5 w każdej części – odnoszą się one do konkretnych wydarzeń z życia Jezusa Chrystusa i Maryi. Aż 18 na 20 tajemnic jest opisanych w Piśmie Świętym… więc nie są to tajemnice w dosłownym tego słowa znaczeniu.
„Tajemnice Różańca Świętego są wielkim skarbem Boga danym ludziom” (OS 1006).
„Niech będzie uwielbiona Przenajświętsza Trójca, która przeznaczyła Maryję do najwyższej świętości – łącząc ją w intymny sposób ze Słowem Bożym w wielkim dziele odbudowy i wynagradzania […]” (R3 22).
„Jezus żył w łonie i w sercu Maryi, jak w łonie i sercu Ojca. Tak więc serce Maryi było dla Jezusa jak świątynia, z której oddawał On Ojcu cześć w pełni swojej miłości. W tym łonie i w tym sercu Maryi była sprawowana pierwsza adoracja, pierwsza cześć i pierwsza doskonała miłość Boga o wartości nieskończonej” (P 108).
Tak mówił, pisał i według tego żył Ojciec Antonino Celona.
Każda tajemnica różańca odkrywa przed modlącym się człowiekiem misteria życia Jezusa Chrystusa i Maryi, a więc coś więcej niż zestaw faktów, słów i świadectw świadków… Misterium dotyka głębi jakiegoś wydarzenia z życia… Dotyka obecności żywego Boga w tym doświadczeniu. Ktoś, kto modli się na różańcu ma szansę wchodzić w kontemplację dzieła wynagradzania, jakiego – przez konkretne postawy i czyny – dokonał Jezus. Rozważając konkretne tajemnice różańca widzimy: Maryję, która przyjmuje zwiastowanie anielskie wynagradzając nieposłuszeństwo Ewy; Maryję, która biegnie pomóc swojej krewnej wynagradzając skażoną rywalizacją relację między siostrami Leą i Rachelą; Jezusa, który przychodzi na świat wynagradzając grzech Adama, nieposłusznego syna Boga; Jezusa, który jest ofiarowany w Świątyni, wynagradzając zamknięcie się na Boga faryzeuszy i uczonych w Piśmie; Jezusa, który zostaje w Świątyni wynagradzając ludzkie opieszałości w modlitwie itd…
Każdy czyn Jezusa i Maryi podczas ich ziemskiego życia jest przeniknięty obecnością Boga, poszukiwaniem woli Bożej, radykalną odpowiedzią na głos Boga, który wzywa człowieka do relacji miłości… jest wynagrodzeniem naszych pomyłek, zwieńczeniem dobrych pragnień i nieudolnych dążeń.
Tajemnice radosne – rozważania
Tajemnice bolesne – rozważania
Tajemnice chwalebne – rozważania
Autor: s. Katarzyna Pilipiuk
Zostaw komentarz: